piątek, 15 grudnia 2023

„Cena wolności”, Barbara Wysoczańska

Tytuł książki: „Cena wolności”
Autor: Barbara Wysoczańska
Kategoria: Powieść historyczna, literatura obyczajowa
Data premiery: 25.10.2023
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 576
Wydawnictwo Filia
Moja ocena: 5/5

,,Cena wolności" to kolejna książka autorstwa Barbary Wysoczańskiej, która zachwyca, wzbudza ogrom emocji i sprawia, że tej historii nie chce się odłożyć na później. To przejmująca powieść o wyboistej drodze do miłości, o trudach ku osiągnięciu wolności i odwadze głośnego wypowiadania haseł o równości i prawach kobiet. Według mnie ta historia ma w sobie wiele ważnych przesłań i momentów, które niejednokrotnie podobnie jak u głównej bohaterki książki wzbudzały też mój wewnętrzny bunt wobec ówczesnego, przedmiotowego traktowania kobiet. Ta historia porywa jak tornado, wywołuje odczucie niesprawiedliwości i krzywdy wobec kobiet, którym zabrano możliwość wyboru, poraża okrucieństwem ze strony wroga. Z drugiej strony daje iskierkę nadziei na to, że odważne, silne i buntownicze kobiety są w stanie przenosić góry i zmieniać świat na lepsze. Tylko jak wysoka musiała być ta cena za wolność?

Klara Tyszkowska to młodziutka kobieta z dobrego domu, której obce są potulność i uległość. Zadziorna i charakterna dziewczyna swoimi feministycznymi poglądami i ryzykownymi zachowaniami jest powodem wielu trosk swoich rodziców. Niejednokrotnie udowadnia, że nie jest typową grzeczną panienką i mimo swojego sprytu i inteligencji potrafi łatwo pakować się w kłopoty. Ta niepokorna dusza nie jest w stanie się ustatkować i odnaleźć swojego miejsca w życiu, a okazywana wobec niej miłość Jędrzeja, przyjaciela z dzieciństwa jest dla niej czymś, czego nie chce do siebie dopuszczać. Jeden dzień na Placu Grzybowskim w Warszawie całkowicie odmienia życie Klary i Jędrzeja. Od tego momentu wydarzenia zaczynają mieć bardzo niebezpieczny obrót, a Klara igra z ogniem... 

Podsumowując ,,Cena wolności" to według mnie kolejna, świetna powieść Barbary Wysoczańskiej, którą warto przeczytać. Autorka potrafi tak barwnie i jednocześnie lekko pisać o rzeczach ważnych i bardzo trudnych, wywołując przy tym wiele emocji, wzruszeń i budując napięcie. Książkę czyta się bardzo szybko i z każdą stroną chce się więcej. Polecam Wam serdecznie lekturę.

Za współpracę i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Filia

4 komentarze:

  1. Pięknie zachęciłaś do sięgnięcia po lekturę. Bardzo lubię książki poruszające ten temat. Na pewno będę zauroczona po jej przeczytaniu.

    Odważne kobiety bardzo imponują innym i intrygują panów .

    Pozdrawiam serdecznie z Krakowa

    Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...