niedziela, 13 stycznia 2019

"Merhaba"



Turcja – piękny kraj różnorodności. Od słodyczy, do goryczy, od feerii kolorów, po odcienie zakurzonej szarości, od radosnego śmiechu, po słone łzy. Od spokoju, po nieustającą walkę.
Kraj odmienności kulturowej, intensywności i żywiołowości mieszkańców. To miejsce, które albo się kocha, albo nienawidzi. W którym życie nie jest do końca tak kolorowe jak przedstawiają to magazyny biur podróży. Turcja jednak zachęca do zwiedzania i podróżowania. 

Witold Szabłowski  w książce „Merhaba” przedstawił zarówno piękną i mroczną stronę tego kraju. Autor jako dziennikarz trochę z przypadku trafił do Turcji. Podczas pobytu w tym kraju przeprowadził wiele ciekawych rozmów z ludźmi, którzy z większą lub mniejszą rezerwą postanowili podzielić się swoimi historiami. W książce tej znajdziemy ciekawostki z życia Turków, poznamy niektóre tureckie słowa i ich znaczenie, spróbujemy zagłębić się w umysł ludzi, którzy wiodą tam życie. Autor w bardzo przystępny sposób pisze o swoich wrażeniach i wspomnieniach, które przywiózł z tego kolorowego miejsca. Opisuje zabawne ale także przykre wydarzenia i przedstawia nam fragmenty rozmów z mieszkańcami. Wszystko to po części przybliża kulturę i najważniejsze wartości, które wyznają Turcy. 

Czytając książkę przeżyłam prywatną podróż nie ruszając się z miejsca. Doznałam zarówno radosnych momentów jak i chwil grozy, gdy oczami wyobraźni widziałam nieludzkie traktowanie kobiet i sprowadzenie ich do roli przedmiotów, których można się w łatwy sposób pozbyć, gdy tylko się znudzi lub niewłaściwie zachowa według mężczyzn. Społeczne przyzwolenie na zabójstwa żon i córek, które powiedziały o jedno słowo za dużo lub spojrzały nie tak, jak trzeba. To wszystko mroziło mi krew w żyłach i czułam, że panuje tam wielka niesprawiedliwość, a mężczyźni są we wszystkim „panami i władcami”.  O honorze, który jest dla Turków sprawą życia i śmierci i poglądach, które nam mogą wydawać się brutalne. W Polsce zdrowemu człowiekowi nie przeszłaby przez głowę myśl, aby postąpić tak, a nie inaczej w różnych sytuacjach. Z drugiej zaś strony czytamy o ciekawej historii kraju i zabytkach z nią związanych. O rytuałach i zwyczajach, różnorodności, serdeczności i gościnności tych ludzi, którzy pozdrawiają każdego napotkanego turystę.
Jak zwyczajny człowiek z innego, dalekiego i odmiennego kulturowo kraju odnajdzie się w tym orientalnym klimacie tworzonym przez ludzi i historię? 

 „Merhaba” to wciągająca i ciekawa podróż w głąb umysłów mieszkańców Turcji. Książka ta to zbiór reportaży, które podczas swych wyjazdów zebrał autor. O mężczyznach, którzy wiodą prym w życiu i mają zawsze ostatnie zdanie. O kobietach, które próbują walczyć o swoje szczęście i niezależność często ryzykując życie w tej walce. O ich zwyczajach, radościach, smutkach, ucieczkach, walkach o przetrwanie. W tej książce znajdziemy historyczne ciekawostki na temat znanych ludzi pochodzących z Turcji, które z pewnością zainteresują zarówno pasjonatów zgłębiania wiedzy na temat różnych krajów jak i podróżników planujących podróż do Turcji. To warta uwagi propozycja, aby bliżej poznać i spróbować zrozumieć odmienność kulturową tego niezwykłego miejsca.

2 komentarze:

  1. Brzmi bardzo ciekawie, zapisuję tytuł. O Turcji mało wiem, nigdy też tam nie byłam. Z takich reportaży chyba najlepiej uczy się o prawdziwej twarzy obcego kraju i obcej kultury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto przeczytać. To interesująca książka, z której można dowiedzieć się wielu nieznanych dotąd faktów. :)

      Usuń

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...