Przejdź do głównej zawartości

"Kaligula. Wyznania szaleńca", Michał Kubicz
Tytuł książki: „Kaligula. Wyznania szaleńca”
Autor: Michał Kubicz
Data wydania: 16.10.2019
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Książnica


W swoje ręce wzięłam niedawno książkę „Kaligula. Wyznania szaleńca” autorstwa Michała Kubicza. Interesująca powieść historyczna o życiu Kaliguli, który dla jednych był szaleńcem i tyranem, a dla innych wrażliwym mężczyzną. Kim więc naprawdę był Gajusz Juliusz Cezar? Co miało wpływ na jego decyzje i zachowanie, oraz jakim był władcą? Zapraszam na moją opinię o tej niezwykłej książce.

W książce możemy przeczytać, że Gajusz Juliusz Cezar swój przydomek „Kaligula”, czyli „bucik” zyskał za życia jego rodziców, dzięki przebywaniu w otoczeniu wojska. Za sprawą swojego żołnierskiego stroju i obuwia mały chłopiec stał się lubianą maskotką wojskowych. Gajusz Juliusz Cezar nie miał łatwego dzieciństwa. Stracił ojca, Germanika później matkę Agrypinę Starszą, a jego braci skazano na okrutny los. Opiekę nad Kaligulą przejęła prababka Liwia, a później babka Antonia. Młody chłopak musiał być nieco na uboczu, aby i jego nie spotkało niebezpieczeństwo ze strony nieprzychylnych mu osób. O ochronę młodzieńca dbała właśnie jego babcia, która do ostatnich chwil swojego życia doradzała Kaliguli, jaką strategię działania obrać. Czy Kaligula posłuchał rad babci i spełnił jej wolę?

„Kaligula” to niezwykle barwna i niepowtarzalna książka. To kawałek historii, który czyta się jednym tchem, a spora objętość książki, która na początku nieco przeraża nie jest zbytnio przytłaczająca. Interesująca fabuła, która jak pisze sam autor nie odbiega bardzo od prawdy. Dzięki tej książce możemy w dużym stopniu poznać losy wzbudzającego skrajne emocje Kaliguli. Wartka akcja, szczegółowe opisy wybranych miejsc i bardzo dobra znajomość historii autora sprawia, że książka jest rzetelna i prawdziwa, a jednocześnie ma zadatki na dobry bestseller w kategorii powieść historyczna. Momentami szokująca, trzymająca w napięciu, zaskakująca, ale cały czas ciekawa. Książka sprzyja poznaniu schematu działania ze strony bohatera, który podejmował swoje decyzje raz za sprawą iskry zapalnej, impulsu, a innym razem miotał się jak kanarek zamknięty w klatce. Jaki był naprawdę Kaligula? Wrażliwcem, czy potworem bez serca? Przeczytajcie książkę, a sami się przekonacie.

Postać Kaliguli jest dosyć skomplikowana, ponieważ w pewnym momencie przechodzi przemianę za sprawą różnych wydarzeń. Czy ta przemiana była pozytywna? Ci, którzy interesują się historią zapewne wiedzą. Ja nie będę zdradzać szczegółów, ale mogę powiedzieć, że książka na pewno bardzo spodoba się wszystkim miłośnikom historii, poszukiwaczom ciekawostek z okresu panowania rzymskich władców oraz ludziom, którzy jako cel swojej podróży wybierają miejsca związane z panowaniem tych władców. Ja sama szczerze mówiąc na początku trochę bałam się tej książki ze względu na jej dużą objętość oraz fakt, że jest to powieść historyczna, a to dla mnie dosyć trudny gatunek książkowy. Jednak gdy tylko zaczęłam czytać to moje obawy zniknęły. Lektura tej książki dzięki dużej wiedzy autora i jego umiejętnościom pisarskim była dużą przyjemnością i pozytywnym zaskoczeniem. Jedyne moje zastrzeżenie to taka techniczna uwaga - nieco zbyt mała czcionka oraz brak jakichkolwiek odstępów i przerw między tekstem utrudniały mi lekturę książki. Książka jest bardzo dobra, interesująca, mocna i wyrazista. Lektura nie sprzyja nudzie, a wręcz człowiek po jej lekturze ma ochotę dowiedzieć się więcej o historii rzymskiego władcy.

Polecam książkę „Kaligula. Wyznania szaleńca” wszystkim wielbicielom antycznej historii i powieści historycznych w ogóle. To niezwykła podróż do barwnych i okrutnych wydarzeń, które nie tak dawno temu działy się naprawdę na naszej ziemi.

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Książnica


Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

"Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił", tom 1, Ałbena Grabowska

  Tytuł książki: „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił”, tom 1 Autor: Ałbena Grabowska Data premiery: 12.08.2020 Okładka: zintegrowana Liczba stron: 512 Wydawnictwo Marginesy Moja ocena: 5/5 ★ Bogumił Korzyński marzy o tym, aby zostać ginekologiem i dać kobietom możliwość porodu bez bólu i cierpienia oraz nie narażać ich na śmierć. W drugiej połowie XIX wieku w Polsce nie jest to proste zadanie. Medycyna była wtedy obszarem owianym tajemnicą, w którym metoda prób i błędów na żywych lub wykopanych z grobu rozkładających się zwłokach była na porządku dziennym. O sterylności, czy też podstawowej higienie mało kto słyszał, a prawdy religijne często górowały nad naukowymi faktami, czym doprowadzały do wielu śmierci, których można było uniknąć. Gdyby tylko ktoś chciał posłuchać wyróżniającego się głosu pośród zaślepionego tłumu... Czy w takich niesprzyjających okolicznościach było możliwe osiągnięcie sukcesu w dziedzinie jaką jest medycyna i realizacja marzeń?  Wydawać by się mogł

"Pamiętnik szeptuchy", Dorota Gąsiorowska

Tytuł książki: "Pamiętnik szeptuchy" Autor: Dorota Gąsiorowska Data premiery: 17.06.2020 Okładka: miękka Liczba stron: 600 Wydawnictwo Znak   „Kiedy drogi za bardzo się gmatwają, trzeba się zatrzymać i znaleźć tę właściwą.” Wczoraj miało miejsce letnie przesilenie - najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. Przed nami początek lata, chyba najbardziej wyczekiwany przeze mnie czas. Co roku z utęsknieniem czekam na dni wypełnione słońcem i deszczem, zapachem truskawek i czereśni, widok łąk pełnych kwiatów w energetycznych kolorach, spacery, podczas których można zebrać myśli i na chwilę odetchnąć... Teraz do tego wszystkiego z tyłu głowy mam obraz drewnianej chaty, położonej w lesie z daleka od ludzi. Dom pachnący polnymi ziołami, w którym można znaleźć upragniony spokój. Lubicie niecodzienne opowieści? Jeśli tak, to usiądźcie wygodnie w fotelu i zanurzcie się w lekturze "Pamiętnika szeptuchy" oraz mojego wpisu dotyczącego właśnie tej książki.

"Sztuka dawania prezentów", Anna Szczęsna

Tytuł książki: „Sztuka dawania prezentów” Autor: Anna Szczęsna Kategoria: Literatura obyczajowa Data premiery: 28.10.2020 Okładka: miękka Liczba stron: 320 Wydawnictwo Kobiece Moja ocena: 4/5 Przedświąteczna gorączka potrafi dać się wszystkim we znaki. Mnóstwo przygotowań, zakupów, gotowania, a co za tym idzie sporo stresu, nerwów i często sporów pomiędzy członkami rodziny. Skądś to znacie? Ja aż za bardzo. Człowiek co roku się spina, bo chce, żeby wszystko wyszło idealnie… A przecież wiadomo, że nigdy nic nie wychodzi idealnie, zawsze są rysy – to normalne.   Czy ten przedświąteczny i świąteczny czas nie powinien być okresem spokoju i odpoczynku? Czasem, w którym celebrujemy to, co naprawdę ważne, co jest sensem tych wyjątkowych świąt Bożego Narodzenia? Czy w obecnych czasach potrafimy to jeszcze dostrzec? Lucyna to elegancka, starsza kobieta z liczną rodziną i sporym bagażem doświadczeń na karku. Kobieta jest zadowolona ze swojego życia pomimo tego, że doświadczyła przykrego wyda