piątek, 15 października 2021

„Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”, Agata Puścikowska


Tytuł książki: „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”
Autor: Agata Puścikowska
Kategoria: Historia
Data premiery: 02.09.2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 400
Wydawnictwo Znak
Moja ocena: 5/5

Jakie skojarzenia przychodzą Wam na myśl, gdy myślicie o góralkach? Jak je widzicie? Mi na myśl przychodzi widok pięknej, promiennie uśmiechniętej dziewczyny, w regionalnym stroju, w warkoczu i czerwonymi koralami na szyi. Taki obraz jest chyba najbardziej znany i lubiany. Góralki to bez wątpienia kobiety wyjątkowe, które przyciągają wzrok, nie tylko mężczyzn. Takie wyobrażenie jest obrazem beztroskim i pięknym, ale czy góralki były widziane tak samo w czasie wojny?

„Waleczne z gór” to historie piętnastu kobiet, góralek z krwi i kości, o których zasługach niewiele wiemy. Każda z tych kobiet była inna, piękna, charakterna, pracowita, ale wszystkie łączyła waleczność. Każda z tych historii to życiorys, który na pewno miałby inne zakończenie, gdyby nie II Wojna Światowa. Każda z tych cudownych, młodych kobiet miała swoje pasje i marzenia. A jednak w obliczu nadchodzącej wizji wojny każda z nich bez zastanowienia wcielała się w rolę łączniczek, kurierek, żołnierek. Wszystkie te wyjątkowe góralki cechowały się nadzwyczaj dobrą kondycją fizyczną. Majestatyczne i niebezpieczne góry nie miały przed nimi tajemnic, a znajomość górskich szlaków w czasie wojny były ich atutem i często ta wiedza i umiejętności poruszania się w trudnym terenie ratowały je i innych z kłopotów.

„Waleczne z gór” to książka, z którą zdecydowanie warto się zaznajomić i zaprzyjaźnić na dłużej. Dużo jest książek o tematyce wojennej, walce o ojczyznę, heroicznych czynach, ale nie spotkałam się jeszcze z książką, która przybliża sylwetki kobiet, a konkretnie góralek podczas wojny. To coś nowego, interesującego, co inspiruje i wzbudza refleksje. Autorka zebrała w książce informacje na temat góralek, o których czynach często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi. To zbiór historii o charakternych, odważnych i pracowitych kobietach, które w swojej waleczności miały też wrażliwą duszę. Kobiety, o których mowa przekładały dobro drugiego człowieka nad swoje i bez wahania działały w obronie swojego regionu i ojczyzny. Książka nie jest łatwa w odbiorze, ponieważ ma w sobie wiele cierpienia, zawiera opisy torturowania kobiet, ale myślę, że warto poświęcić swój czas, by poznać losy tych, o których niewiele się mówi.

Za współpracę i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...