niedziela, 17 lutego 2019

"Lwowski ptak"

Bardzo dzielni wy wszyscy jesteście, ile wy, dzieci polskie, trudów znosicie dla naszej kochanej Ojczyzny. Jeszcze trochę, jeszcze odrobinę wysiłku i odzyskamy miasto i Polskę”. 
 
Lwowski ptak” to książka, która należy do gatunku historycznych. Opowieść opowiada o wydarzeniach osadzonych w roku 1918, a jej tematem jest bohaterska obrona polskiego Lwowa. Obroną ziem lwowskich zajmują się bardzo młodzi ludzie, a w niektórych przypadkach można powiedzieć, że to jeszcze dzieci, które zbyt wcześnie skosztowały dorosłości. 
 
Główną bohaterką książki jest Antonina, „Tośka”. Piętnastoletnia dziewczyna, której patriotyzmu mogłoby pozazdrościć wielu dorosłych. Ta odważna bohaterka postanawia z dnia na dzień zrezygnować z dotychczasowego życia i pomóc w obronie miejsca, w którym mieszka. Podobnie jak ona, wiele innych młodziutkich ludzi podejmuje decyzję, która może wiele zmienić. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta zaciekle odpierają ataki wrogów. Początkowo dowódcy tych młodych ochotników patrzą na nich spod oka, a dziewczyn w ogóle nie biorą pod uwagę w walce z bronią w ręku. Następuje więc podział ról na chłopców i mężczyzn, którzy bronią swej ziemi oraz na dziewczyny i kobiety, które są sanitariuszkami, kucharkami i opiekunkami. Tośka jednak nie wyobraża sobie bezczynnego siedzenia, postanawia więc uciec się do małego podstępu... Czy tajemnica, którą ukrywa wyjdzie na jaw? Jak zareaguje na nie otoczenie, w którym przebywa dziewczyna? Jakie będą tego skutki? O tym wszystkim przekonacie się czytając „Lwowskiego ptaka”. 
 
Lwowski ptak” to opowieść o patriotyzmie, odwadze i bohaterstwie. Postawy, które prezentowali ówcześni młodzi ludzie są tak diametralnie różne od tego, co reprezentuje się w dzisiejszym świecie. W książce Piotra Tymińskiego bohaterki i bohaterowie nie zastanawiali się, jaką decyzję podjąć. Oni to wiedzieli i byli gotowi na wszystko. Całym swoim sercem i duszą. Nie myśleli o konsekwencjach. Dla tych odważnych, młodziutkich ludzi liczyło się to, żeby bronić swojej ziemi. Nieważne było dla nich to, że z dnia na dzień tracą swoje dzieciństwo bezpowrotnie. Z dnia na dzień stawali się dojrzałymi ludźmi, którzy brali udział w krwawych walkach. Wojenny, brudny świat ukazany jest z perspektywy dzieci i młodzieży broniących swojego miejsca na ziemi. Historia z pewnością może wywoływać emocje. Na kartach powieści przewijają się zarówno strach i odwaga, radość i przerażenie, miłość i złość, poświęcenie, tęsknota i bohaterstwo. Fanom książek historycznych z pewnością ta opowieść przypadnie do gustu.  

2 komentarze:

  1. Też miałam przyjemność przeczytać. I tak się cały czas zastanawiałam, gdyby współczesnych 12-15 płatków postawić w tamtym czasie jak by się zachowali.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Myślę, że w niektórych przypadkach byłby z tym kłopot.

      Usuń

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...