środa, 31 marca 2021

„Zły Żyd”, Piotr Smolar



Tytuł książki: „Zły Żyd”
Autor: Piotr Smolar
Kategoria: Literatura faktu
Data premiery: 10.03.2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 240
Wydawnictwo Znak
Moja ocena: 3,5/5

Czy świat jest miejscem, w którym możemy być sobą? Jak odnaleźć swoje miejsce, jeśli nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy? Bywa tak, że droga do poznania swoich korzeni i samego siebie nie jest prosta. Czasami wydaje nam się, że wiemy już wystarczająco dużo, a wtedy nadchodzi ktoś, kto zaburza nam dotychczasowy w miarę poukładany świat. Często nic nie jest takie proste, na jakie z wierzchu wygląda. Przeważnie trzeba poznać kogoś bliżej, aby starać się chociaż po części go zrozumieć. 

„Zły Żyd” to osobiste przemyślenia autora na temat pochodzenia, kultury i segregacji społecznej Żydów i ich traktowania przez społeczeństwo. To fakty i doświadczenia zebrane w oparciu o przeżycia krewnych autora – dziadka Grzegorza i ojca Aleksandra. To niełatwa podróż w głąb samego siebie, często nierozumianego przez otoczenie, często szykanowanego i spychanego na dalszy plan ze względu na pochodzenie. Mam wrażenie, że książka to próba zrozumienia historii swoich przodków, a tym samym swojej własnej, która dla autora nie była taka prosta i oczywista. Na podstawie dokumentów i dowodów zebranych przez dziadka autor wysnuwa refleksje na temat człowieczeństwa, świata, w którym żyliśmy kiedyś i w którym obecnie żyjemy. Nie jest to proste zadanie, bowiem czasy i ludzie się zmieniły. Kilka rzeczy niestety pozostaje wciąż niezmiennych - odwieczne przepychanki, dążenie do władzy i wszechobecna polityka, która przeważnie nie ma dobrego wpływu na los ludzi i zdecydowanie nie działa pozytywnie na dojście do prawdy i pokoju. Mimo tego nie wszyscy wyciągnęli wnioski z lekcji historii, jaka została zapisana na kartach ludzkości.

Dla mnie osobiście książka „Zły Żyd” była dosyć trudna w odbiorze, mam też wrażenie, że było tutaj zbyt dużo o polityce, przez co niestety nie do końca polubiłam się z książką. Liczyłam na trochę inną lekturę i inną formę przekazu. Nie mniej książka jest intrygująca, zawiera sporo odniesień do historii świata, co na pewno przypadnie do gustu wielu czytelnikom.

Za współpracę i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

4 komentarze:

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...