piątek, 5 lutego 2021

„Self-Regulation. Szkolne wyzwania”, Agnieszka Stążka-Gawrysiak



Tytuł książki: „Self-Regulation. Szkolne wyzwania”
Autor: Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Kategoria: Psychologia, książka dla dzieci i dorosłych
Data premiery: 28.10.2020
Okładka: twarda
Liczba stron: 224
Wydawnictwo Znak
Moja ocena: 5/5

Pandemia koronawirusa bez wątpienia zmieniła nasze dotychczasowe życie. Każdy z nas więcej czasu spędza w domu, aby chronić siebie i innych, a niektórzy mają możliwość pracy zdalnej przy komputerze. To z jednej strony jakieś rozwiązanie, które ma swoje dobre strony, ale bywa gorzej, jeśli to przebywanie w domu przeciąga się w czasie. Dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów, rodzice pomiędzy swoją pracą, a zdalną nauką pozwalają na to dzieciom i każdy z nas powoli zaczyna tracić wewnętrzny spokój i cierpliwość do całej tej sytuacji. Dzieciom brakuje towarzystwa rówieśników, wspólnej zabawy, pobytu na świeżym powietrzu i w ten sposób zaczynają się rodzić problemy. Jak można poradzić sobie w tej nowej rzeczywistości, która potrafi przytłoczyć?

Książka „Self regulation. Szkolne wyzwania” to zbiór opowiadań przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (ok. 6-10 lat) i dorosłych. Opowiadania mają na celu uporanie się z różnymi trudnymi sytuacjami, z którymi przyszło nam się zmierzyć wraz z nadejściem koronawirusa. Mowa tutaj o tych bardziej trudnych emocjach i sytuacjach – poczuciu osamotnienia, złości, stresie, wysokiej wrażliwości, zazdrości. Autorka książki w przystępny i dosyć obrazowy sposób stworzyła pięć opowiadań, które są przeznaczone dla dorosłych i dzieci i myślę, że ich lektura to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu. Każde z opowiadań nawiązuje do aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w której wszyscy się znaleźliśmy. Autorka opisuje blaski i cienie sporej ilości czasu spędzanego w domu, codziennego życia z dziećmi połączonego ze zdalną pracą i nauką, ograniczonych kontaktów towarzyskich. Autorka zwraca szczególną uwagę na to, jak różne sytuacje oddziałują na emocje dorosłych i dzieci, a co za tym idzie na zachowanie nasze i naszych pociech. Opowiadania mają swoje przesłanie, sposoby rozwiązywania konkretnych trudności oraz naukę, którą można z nich czerpać.

Bardzo podobała mi się taka forma opowiadań, która jest urozmaicona kolorowymi grafikami, co na pewno zainteresuje dzieci. Plusem jest też prosty język i ważna treść, którą dobrze się przyswaja oraz dodatkowe adnotacje dla dorosłych po każdym opowiadaniu. Książkę śmiało można zaliczyć do kategorii psychologii, bowiem sporo jest tutaj mowy o emocjach, różnych stresujących sytuacjach, które niejednokrotnie wpływają na dalsze życie człowieka i czasami wywierają na nim piętno. Bo wszystko zaczyna się zawsze od głowy – problemy, które nam dorosłym często wydają się błahe, dla dzieci mogą stanowić przeszkody nie do pokonania. Warto pomóc najmłodszym i zapoznać ich ze sposobami na uporanie się z trudnościami, wskazać właściwe rozwiązania i pokazać, że nie wszystko jest takie straszne, jakie może się wydawać. Zachęcam do lektury książki „Self regulation. Szkolne wyzwania” – moim zdaniem to wartościowa propozycja dla dzieci i dorosłych, która może wiele zmienić, a przede wszystkim pomóc i ułatwić trudną rzeczywistość.

Za współpracę i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

2 komentarze:

„Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze”, Kot Nieteraz

, Tytuł książki: „Kot na szczęście. Czyli dlaczego kociarze to najwięksi szczęściarze” Autor: Kot Nieteraz Kategoria: Poradnik, satyra Data ...